Zimní pneumatiky jsou vyráběny s jiným složením směsi oproti letním pneumatikám. Jejich směs je výrazně měkčí, mají speciálně upravený vzorek, a proto dosahují lepší přilnavosti k zledovatělému nebo sněhem pokrytém povrchu.
Zimní pneumatiky jsou vyráběny s jiným složením směsi oproti letním pneumatikám. Jejich směs je výrazně měkčí, mají speciálně upravený vzorek, a proto dosahují lepší přilnavosti k zledovatělému nebo sněhem pokrytém povrchu.
Zimní pneumatika má neporovnatelně lepší jízdní vlastnosti nejen na sněhu a ledu, ale také na vodě a břečce, tudíž podmínkách, které u nás v zimním období převládají.
Oproti tomu směs letní pneumatiky v chladu tvrdne, proto mají letní pneumatiky v určitých jízdních situacích menší přizpůsobivost a omezenou reakci.
Zimní pneumatiky jsou v České republice povinné od 1. listopadu do 31. března a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích.
Výměna letních pneumatik za zimní se provádí zpravidla v podzimním období, když venkovní teplota trvale klesne pod + 7°C.
Při teplotách pod + 7°C zimní pneumatiky výrazně zvyšují bezpečnost při řízení, jelikož oproti letním pneumatikám mají:
Do některých směsí zimních pneumatik je přidávána silika. Je to speciálně upravený oxid křemičitý, který zajišťuje lepší přilnavost na mokrém povrchu. Běhoun zimní pneumatiky se skládá z jednotlivých dezénových bloků, které jsou protkány lamelami. Díky těmto lamelám se při odvalování vytlačuje sníh nebo sněhová břečka z drážek a tím se zanechává dezén čistý.
Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneu na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6mm – to je úryvek znění současné platné legislativy.
I přes zákonnou povinnost se v rámci vaší bezpečnosti doporučujeme držet tzv. pravidla 4×4:
4 stejné zimní pneumatiky na jednom vozidle, po dobu maximálně 4 zimních sezón, s hloubkou dezénu minimálně 4mm a minimální době 4 měsíců v roce.
Nejrychlejší způsob, jak zjistit rozměr vašich pneumatik, je podívat se na jejich označení přímo na pneumatikách vašeho vozidla.
Co ta čísla znamenají, vysvětlujeme v článku Značení pneumatik.
Tyto údaje jsou uvedeny také ve velkém technickém průkazu automobilu. Zde najdete nejen možné rozměry pneumatik a disků, které mohou být namontovány na vozidlo, ale také informace o indexu nosnosti a rychlosti. Ve velkém technickém průkazu však může být uvedeno více možných rozměrů pneumatik a disků. Nebudete-li si vědět rady, kontaktujte nás.
→ Více informací o značení pneumatik.
→ Více informací o energetických štítcích pneumatik.
Údaje na štítcích nám však vůbec neříkají, jak se pneumatika bude chovat při záběru, při brždění, v zatáčkách, při používání pneumatik na různých typech povrchů či při aquaplaningu. Proto jednoznačně doporučujeme, přijďte se k nám poradit jaký typ a značka pneumatiky bude zrovna pro váš vůz ta nejvhodnější.
Při výběru nové pneumatiky je nutné nejen dbát na rozměr a typ pneumatiky určené výrobcem, ale také nejčastější použití vozidla (terén, městský provoz, krátké cesty, převážně dálniční jízdy apod.) a průměrný počet kilometrů.