Zimní pneumatiky jsou vyráběny s jiným složením směsi oproti letním pneumatikám. Jejich směs je výrazně měkčí, mají speciálně upravený vzorek, a proto dosahují lepší přilnavosti k zledovatělému nebo sněhem pokrytém povrchu.

Zimní pneumatika má neporovnatelně lepší jízdní vlastnosti nejen na sněhu a ledu, ale také na vodě a břečce, tudíž podmínkách, které u nás v zimním období převládají.
Oproti tomu směs letní pneumatiky v chladu tvrdne, proto mají letní pneumatiky v určitých jízdních situacích menší přizpůsobivost a omezenou reakci.

Zimní pneumatiky jsou v České republice povinné od 1. listopadu do 31. března a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích.

Kdy je vhodné přezout na zimní pneumatiky?

Výměna letních pneumatik za zimní se provádí zpravidla v podzimním období, když venkovní teplota trvale klesne pod + 7°C.

Proč používat zimní pneumatiky?

Při teplotách pod + 7°C zimní pneumatiky výrazně zvyšují bezpečnost při řízení, jelikož oproti letním pneumatikám mají:

  • lepší stabilitu při průjezdu zatáček
  • lepší záběr na sněhu a ledu
  • vyšší adhezi (přilnavost) na suchých vozovkách
  • podstatně kratší brzdnou dráhu

Do některých směsí zimních pneumatik je přidávána silika. Je to speciálně upravený oxid křemičitý, který zajišťuje lepší přilnavost na mokrém povrchu. Běhoun zimní pneumatiky se skládá z jednotlivých dezénových bloků, které jsou protkány lamelami. Díky těmto lamelám se při odvalování vytlačuje sníh nebo sněhová břečka z drážek a tím se zanechává dezén čistý.

Minimální hloubka vzorku dezénu zimní pneumatiky

Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneu na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6mm – to je úryvek znění současné platné legislativy.

I přes zákonnou povinnost se v rámci vaší bezpečnosti doporučujeme držet tzv. pravidla 4×4:
4 stejné zimní pneumatiky na jednom vozidle, po dobu maximálně 4 zimních sezón, s hloubkou dezénu minimálně 4mm a minimální době 4 měsíců v roce.

Jaký vybrat rozměr zimní pneumatiky pro můj automobil?

Nejrychlejší způsob, jak zjistit rozměr vašich pneumatik, je podívat se na jejich označení přímo na pneumatikách vašeho vozidla.

Značení pneumatik

Co ta čísla znamenají, vysvětlujeme v článku Značení pneumatik.

Tyto údaje jsou uvedeny také ve velkém technickém průkazu automobilu. Zde najdete nejen možné rozměry pneumatik a disků, které mohou být namontovány na vozidlo, ale také informace o indexu nosnosti a rychlosti. Ve velkém technickém průkazu však může být uvedeno více možných rozměrů pneumatik a disků. Nebudete-li si vědět rady, kontaktujte nás.

Více informací o značení pneumatik.
Více informací o energetických štítcích pneumatik.

Údaje na štítcích nám však vůbec neříkají, jak se pneumatika bude chovat při záběru, při brždění, v zatáčkách, při používání pneumatik na různých typech povrchů či při aquaplaningu. Proto jednoznačně doporučujeme, přijďte se k nám poradit jaký typ a značka pneumatiky bude zrovna pro váš vůz ta nejvhodnější.
Při výběru nové pneumatiky je nutné nejen dbát na rozměr a typ pneumatiky určené výrobcem, ale také nejčastější použití vozidla (terén, městský provoz, krátké cesty, převážně dálniční jízdy apod.) a průměrný počet kilometrů.

Jak příznivě ovlivňovat životnost pneumatiky ?

  • Správné huštění pneumatik - dodržovat hodnoty tlaku stanovené výrobcem a pravidelná kontrola tlaku.
  • Seřízená geometrie vozidla.
  • Dodržování klidného stylu jízdy – životnost pneumatiky negativně ovlivňuje příliš rychlá jízda v zatáčkách, prudká akcelerace a brždění, přetěžování automobilu apod.
  • Dobrá kvalita tlumičů.
  • Vyvážení pneumatik – nevyvážené kolo může mít následek v nerovnoměrném opotřebení hloubky dezénu
  • Používání sezónních pneumatik – letní a zimní pneumatika je složená z rozdílných typů směsí a každá směs je přizpůsobena pro jiné provozní podmínky a teploty.
Technický průkaz - vyznačení rozměrů pneumatik

Prodejní katalog letních a zimních pneumatik

Otevřít katalog