Jak vybrat disk pro moje auto?

Správný rozměr disku pro váš automobil naleznete ve velkém technickém průkazu.

Doporučujeme zastavit se u nás s velkým technickým průkazem a naši prodavači vám nabídnou ty nejvhodnější ocelové a hliníkové disky pro váš automobil.

Zajistíme pro vás hliníkové (jinak také ALU) disky, ocelové i dojezdové pro osobní, SUV a offroad automobily.

A to nejdůležitější! Doporučíme vám POUZE homologovaná litá kola. V případě, že se zakoupíte ALU disky, které nemají homologaci, vystavujete se několika rizikům! Samozřejmě, že tím nejzávažnějším je bezpečnost vaše, vaší rodiny a ostatních účastníků silničního provozu. Ale především zakoupením kvalitních schválených litých kol, se vyhnete problémům při silniční policejní kontrole a na STK.

V případě uplatnění pojistné události se nemusíte obávat krácení, či odmítnutí pojistného plnění ze strany vaší pojišťovny.

 

Značení pneumatik

Značení pneumatik

Hliníkové disky

Kola z lehkých slitin jsou typem automobilového kola vyrobeného ze slitiny, jako je hliník nebo hořčík. Liší se od standardních ocelových kol tím, že jsou lehčí a silnější, což může zlepšit ovladatelnost auta a spotřebu paliva. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny litím, můžeme se setkat také s názvem litá kola.

Mnozí lidé používají pojmy „kola“ a „ráfky“ zaměnitelně, ale jsou zcela odlišné. Kolo je celá kovová konstrukce, zahrnující ráfek, disk, náboj a vše ostatní. Ráfek je vnější hrana, která drží pneumatiku na místě - a ta může být vyrobena z několika různých materiálů, včetně oceli, slitiny a chromu.
Díky své konstrukci jsou kola z lehkých slitin tužší než kola ocelová, což může výrazně zlepšit zatáčení a ovladatelnost. Protože jsou slitiny v zásadě tvrdší než standardní ocelová kola, můžete na silnici očekávat těsnější a agilnější pocit.

Kola z lehkých slitin umožňují lepší cirkulaci vzduchu a zlepšují výkon kotoučových brzd.

Plechové (ocelové) disky

Ocelové disky jsou mnohými lidmi nazývány také jako plechové disky, nicméně znamenají totéž.
Správné označení je ovšem ocelová kola.
Označení/rozměr ocelových kol je shodný s označením kol z lehkých slitin.

Mnoho zákazníků si myslí, že největší přednostní je jejich cena v porovnání s koly hliníkovými.
Ovšem mnoho výrobců ALU kol nabízí základní modely, které se již k cenám plechových disků hodně přibližují.
Plechové disky jsou hojně využívány jako “druhá sada” kol pro zimní období, kdy jsou v porovnání s hliníkovými koly odolnější vůči soli a nepotřebují tak náročnou údržbu.

Ocelové disky mají v porovnání s těmi hliníkovými velkou nevýhodu. Kotoučové brzdy nedostávají tolik ventilace, takže odvádějí teplo pomaleji, což ovlivňuje výkon.

Jaké údaje na alu disku naleznete

Jako na pneumatice, tak i na alu disku najdete několik písmen a číslic. Díky nim spolehlivě identifikujete všechny parametry nezbytné ke správnému výběru. Pokud na disku uvidíte například zápis ve tvaru: 8,5Jx17 5x120  ET15

  • 8,5 – první číslo udává šířku ráfku v palcích
  • J – písmeno J značí typ patice; u alu disků je většině právě písmeno J, jen ve zcela výjimečných případech najdete písmeno N 
  • 17 – toto číslo určuje průměr disku, který je v palcích 
  • 5 – vás informuje o počtu děr/počet šroubů, kterými bude disk připevněn k vozu
  • 120 – rozteč mezi jednotlivými děrami, označuje se zkratkou PCD
  • ET15 – údaj značí takzvaný zális, který říká, o kolik mm je kolo schované pod blatníkem; čím menší je číslo, tím víc je kolo vysunuté směrem ven 

 

Prodejní katalog letních a zimních pneumatik

Otevřít katalog